Beseda s Ivonou Březinovou

Do naší školy zavítala ve čtvrtek 4. května známá spisovatelka Ivona Březinová. Žáci 5. až 9. tříd mohli od ní slyšet povídání o tom, jak vzniká kniha – od nápadu po samotný tisk v tiskárně, co je třeba dělat, když vás osloví nakladatelství a máte zpracovat téma závislostí, různých poruch anebo když si osud s vámi pohraje a obrátí vám život vzhůru nohama. Tato a další témata ve svých knihách zobrazuje Ivona Březinová a povídala si o nich s našimi žáky.

Pro naše starší žáky byla zajímavá témata závislostí a psychických problémů a měli i nápady, o čem by mohla paní spisovatelka ještě napsat. Paní Březinová veškerá témata, která zpracovává, pečlivě zkoumá, chodí za odborníky a konkrétními lidmi s příběhem, který pak použije do své knihy. Tím žáky zaujala nejvíce, protože věděla, o čem mluví, všechny její knihy byly založeny na pravdivých osudech. Až mrazí, co všechno některé její postavy na cestě životem potkává.

Děti se blíže zajímaly o konkrétní příběhy, jak přišla na danou zápletku, jak dlouho už píše a zda se jako spisovatelka uživí. Zvídavé otázky zaplnily konec besedy.

I když I. Březinová píše zejména pro děti a mládež, svými knihami oslovuje i dospělé, samozřejmě i ty z řad pedagogů, kteří si nenechali ujít možnost se s paní Březinovou setkat a poděkovat jí za její práci.

Beseda proběhla v rámci projektu pro rozvoj školní knihovny a podpory čtenářství. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.