Císař Karel IV. přijel do Hradce nad Moravicí

V úterý 14. května 2024 zavítalo Jeho Veličenstvo císař Karel IV. do našeho regionu na zámek do Hradce nad Moravicí. Třída 6.B vyrazila na audienci k císaři již brzy ráno, ačkoli jeho příjezd byl ohlášen až na dobu po poledni.
Během dopoledne se šesťáci zastavili v Opavě v podniku Slezská tvorba, kde se bez ohledu na roční období stále vyrábějí vánoční ozdoby. Vznikne zde zhruba 500 000 vánočních ozdob každý rok pro domácí trh i na vývoz. Šesťáci nahlédli pod ruce šikovných dělnic foukajících skleněné ozdoby i do dílny zručných malířek. Vše jim srozumitelně vysvětlil přímo vedoucí výroby a provedl je příslušnými pracovišti. Zručná dělnice foukající křehké ozdoby by měla zvládnout vyrobit asi 1000 ozdob každou směnu.

Kromě koukání si děti mohly zkusit výzdobu vlastní vánoční baňky ve firemní dílničce. Pod dohledem trpělivé a zkušené pracovnice se to všem povedlo a v ozdobné krabičce si s sebou mnohé z nich odvezly nejen vlastnoruční výrobek, ale i profesionální práci z podnikové prodejny.
Po poledni pak třída dorazila stejně jako Karel IV. do Hradce nad Moravicí a společně s císařem a jeho dvorem strávila část odpoledne. Děti se dověděly spoustu veselého i neveselého z císařova dětství, dospívání i jeho četných manželství. Některé z nich se na chvíli staly součástí Karlova dvora a všichni mohli sledovat ukázku šikovných žonglérů i rytířského turnaje. S požehnáním Jeho Veličenstva si pak zájemci vyzkoušeli helmu rytíře, potěžkali meč, zkusili si v praxi podle návodu v pohádce o Krtečkovi zpracovat stébla lnu, pak vyprat prádlo na valše a obhlédli si ruční mletí obilí mezi kameny. Nejodvážnější čerstvě umleté obilí též ochutnávali. Velmi zajímavé bylo povídání o výchově koně a komunikaci s ním i s praktickými ukázkami.
Odpolední program byl natolik poutavý, že se nikomu z Hradce ani nechtělo odjíždět. Bohužel vlak není objednaný autobus a na nikoho nečeká. Se spoustou zážitků i s dárečky na památku se děti prostě musely vydat zpět k domovu.

Fotografie najdete zde.